Anasayfa / Anne-Çocuk / Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
bebek cinsiyeti

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Çocuk sahibi olmak hemen hemen her evli çiftin hayalidir. Gereken şartlar sağlanıp hamilelik oluştuktan sonra artık merak edilen şey bebeğin cinsiyetidir. Aslına bakarsanız bebeğin cinsiyeti sonradan oluşan bir şey değildir. Spermin yumurtayı döllemesi sonucunda bebeğin cinsiyeti, cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saat içerisinde belli olur. Ancak ultrasonla bunun tespit edilebilmesi için bebeğin cinsel organının gözle görülebilir büyüklüğe ulaşması gerekir.

Ultrasonla bebeğin cinsiyeti en erken 13. hafta civarında anlaşılsa da, daha net sonuçlar alabilmek için doktorlar ailelere 16 ile 20. haftaları beklemelerini önermektedir.

Cinsiyet tespitinde nadiren yanılmalar olabilir. Bu durum genel olarak  bebeğin duruşundan kaynaklanan, penisin izlenememesi sonucunda oluşur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak görülmüşse yanılma payı çok azdır, çünkü penis izlenmiştir. Bu bahsettiğimiz yanılma kız olduğu söylenen ama sonradan erkek olduğu anlaşılan bebekler içindir. Bunun nedeni ise penis görülemediği için kız olduğu yanılgısına düşmekten kaynaklanır.

Ultrasonografi dışında kullanım amacı cinsiyet tespiti olmasa da, cinsiyetin kesin olarak belirlenebileceği bir kaç yöntem daha bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını amniyosentez, yani uterus denilen bölgeden bir iğne yardımıyla alınan sıvının kromozomal açıdan incelenmesi sonucunda bebeğin cinsiyetinin ortaya çıkmasıdır. Bir diğeri kordon villus denilen bölgeden alınan doku örneğin biyopsi yapılarak cinsiyetin tespit edilebilmesidir. Bu yöntemler ile her ne kadar cinsiyet daha erken ve kesin olarak tespit edilebilsede, 35 yaş üstü veya genetik problem oluşma riski bulunan gebeliklerde, genetik bozuklukların önceden teşhis edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Zaten risk faktörü göz önüne alındığında klasik yöntemlerle cinsiyetin öğrenilmesi önemlidir, zaten siz isteseniz de doktorunuz bu yöntemleri kullanmayacak ve amacı dışında öğrenilmiş olan fetüsün cinsiyeti size bildirilmeyecektir.

Ayrıca bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için toplumumuzda üretilmiş birtakım hurafeler bulunmaktadır. Elinizden geldiğince bunlara inanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Ve unutmayın! Bebeğin kız veya erkek olması önemli değil, sağlıklı doğması önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir Yorum

  1. Ben 14 haftalik hamileyim 1 ay once dr gittigimde kemik yapisi erkege benziyo dedi 3 gun once gittigimde yine kemik yapisi erkege benziyo dedi ama cinsel organi sanki kiz gibi dedi sastim kaldim yardimci olursaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.