Anasayfa / Anne-Çocuk / Ebeveyn Davranışlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri
ebeveyn

Ebeveyn Davranışlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri

Toplumumuz ataerkil bir toplum olduğundan dolayı geçmişte kendilerine uygulanan olumsuz davranışları, tavırları ve hatta şiddeti günümüzde kendi çocuklarına uygularken yanlış bir yöntem izlediklerinin farkına bile varmamaktadırlar. Bunun yanı sıra çocuk yetiştiren ebeveynlerin davranışlarındaki en ince ayrıntılara bile dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yazımda ebeveyn davranışlarının çocuk üzerindeki etkilerini ele almaya çalıştım.

En Etkili Rol Model Anne ve Baba

Aile bireyleri özelliklede anne ve baba, çocuğun küçüklüğünden ergenliğe ve hatta orta yaş dönemine bile örnek model teşkil etmektedir. Örneğin kitap okumayan bir anne veya baba çocuklarına kitap oku dediğinde, çocuk dile getiremese bile kendi kafasında anne ve babasının kitap okumadığını yer ettiği için kitap oku sözü çokta etkili olmaz.

Olumlu ve Yapıcı Dil Kullanımı

Aile içi ilişkilerde anne ve babanın çocuğa karşı yaklaşımları çok olumlu ve yapıcı olmak durumundadır. Çocuklarına emir kipiyle konuşan bir anne veya baba çocukların üzerinde saygınlık ve geçerlilik kazanmak yerine korku ve mecburiyet hissi uyandırır. Çocuğunda korku ve mecburiyet hissi bırakan bir ebeveyn çocuğunun üzerinde gerçek bir etki bırakamaz. Çocuğunun davranışlarını sorgularken empati gücüne sahip olabilen bir ebeveyn iyi bir evlat yetiştirebileceği gibi, kendinden emin kendine güvenen topluma faydalı bir bireyde yetiştirmiş olur. Çocuğun doğduğu günden itibaren algıları gün geçtikçe kuvvetlenir. Adeta kayıt cihazı gibi denilebilir. Bu yüzden çocuğumuzun yanında kullandığımız kelimeler, kurduğumuz cümleler de seçici olmak durumunda kalırız. Kullanılan argo kelimeleri bir kenara bırakıp sözlü hakaretleri ise kafamızdan silip atmamız gerekmektedir.

Kıyaslamalardan Vazgeçin!

Çocuğun hal ve hareketlerini eleştirirken kıyaslama yapmak yerine daha yapıcı bir şekilde davranmalıyız. Çünkü yapılan her kıyaslama çocuğu olumsuz yönde etkilemeye açıktır. Başkalarının çocuklarıyla kıyaslanmak çocuğunuzun kendine olan güveninin sarsılmasına neden olabilir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın ve ona aktardığınız bilgilerin hal ve hareketlerinizin kalitesi onu gelecekte sağlam ve bilgili bir birey yapacaktır.

Ödül ve cezalar doğru şekilde kullanılmalıdır.

Çocuğunuzu ödüllendirdiğinde fazlasıyla mutlu olacağı gibi ceza sistemi uyguladığınızda da fazlasıyla üzülecektir. Çocuğunuzu yetiştirirken uyguladığınız yanlış bir hareket onun geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği gibi kendine olan güvenini de fazlasıyla etkileyecektir. Çocuğunuz hatalı davrandığında onu sert bir dille uyarıp, yalana teşvik etmek yerine doğuracağı olumsuz sonuçları anlatmanın sonucu onda kalıcı etkiler bırakmaktadır. Sizden korkan bir çocuk size doğru yerine yalan söylemeyi tercih eder. Böyle bir durumda yalan teşvik etmek yerine daha anlayışlı olmanız çocuğunuzu size yakınlaştırır. Çocuğunuzun sizden korkuyor olması size saygı duyduğu anlamına gelmez. Aranıza aşılamayacak duvarlar örer. Çocuk yetiştirirken onu sizden korkutarak, emirler vererek ona zorla bir şeyler yaptırmaya çalışmanız size olan saygınlığını kaybetmesi anlamına gelir.

Çocuğunuzla iletişim kurmaya ve her zaman yapıcı ve anlayışlı olmaya çabalamanız, çocuğunuzu topluma kazandırdığınız gibi, kendine güvenen ve geleceğe yönelik sağlam adımlar atan bir birey yetiştirmeniz anlamına gelecektir.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.