Anasayfa / Anne-Çocuk / Emziğin Bebek Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Emziğin Bebek Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Emzik, yeni doğmuş bir bebekte en güçlü içgüdü olan emme içgüdüsünü tatmin etmek için kullanılan, bebeğe güven hissi veren silikon veya kauçuktan yapılmış bir gereçtir. Birçok ebeveyn bebek doğmadan önce “bebeği emziğe alıştırmayalım” yönünde karar alır. Ancak özellikle geceleri, bebeğin aşırı ağlamalarına dayanamayıp, bazen de doktor tavsiyesiyle bebek emziğe başlatılır. Bebek bir aylık olmadan emzik kullanımına başlamanması tavsiye edilmez. Emzik kullanmaya başlayan bebek emme duygusu tatmin edildiği için kendisini daha güvende hissetmeye başlar ve gece ağlamaları azalır.

Emzik seçerken kauçuk mu yoksa plastik mi tercih edilmeli.

Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılır. Doğal madde olan kauçuk elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebekler de kauçuk emzik kullanmak uygun olur. Kauçuk emzikler suyu emdikleri için çabuk bozulurlar. Silikon emzikler ise silisyumdan yapılır. Silikon emziklerin formu zor bozulur ancak diş darbelerine dayanıklı değildir. Bu yüzden silikon emzikler diş çıkarmamış bebeklerde tercih edilir.

Damaklı ve damaksız emzik konusu.

Bu konuda damaksız emzikler anne memesini andırdığı için bebekler tarafından daha çok sevilir. Bu emzikler özellikle bir yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilir. Bu tür emziklerin bir yaşından sonra kullanılmaması gerekir. Damaklı emziğin yapısı ise daha eliptik ve ucu yukarı doğru eğimlidir. Bu şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Çocuk damağa adapte olduğu için deformasyona neden olmaz.

Emzik temizliği nasıl yapılmalı.

Emziğin temizliği malzemesine göre değişir. Kauçuk olanlar özel bir temizleyici madde yardımı ile soğuk veya ılık şekilde sterilize edilmelidirler. Silikon olanlar ise 5 dakika kaynatılarak bebeğe verilir. En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi annenin emziği ağzına alarak temizlendiğini sanıp bebeğe vermesidir. Hem emzik üzerinde ki bakteri ve mikroplar bu yolla yok olmazlar, hem de annenin ağzında ki bakteriler bebeğe geçer. Ayrıca emzikler mutlaka her ay değiştirmeli, parçalanmış ve formu bozulmuş emzikler bebeğe verilmemelidir.

Uzun süre emzik kullanımının zararları nelerdir?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları bebeklerde uzun süre emzik kullanımının fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabileceği söylemektedir. Emzik kullanan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş ve damak sorunları, konuşmada bozukluk, iletişim ve sosyal becerilerde gerilik gibi durumlar meydana gelebilir. Anneler bebeklerinin sinirli, huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeleri, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı söylemek, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemlerinde emzik kadar ise yaradığı söylenmektedir.

Emzik hangi yaşta bırakılmalı?

Emziğin 2 yaşlarında bırakılması gerekir. Eğer çocuk emziği bırakmak istemiyorsa biraz daha ertelemek mümkündür. Ancak bu esnada emzik kullanma süresinin sürekli azaltılması gerekir. Bu dönemlerde eline kemirmesi için taze sebze ve meyve vermek işinizi kolaylaştırabilir.

Kısacası masum gibi görünen emzikler gerekli koşullar uygulanmadığında çok tehlikeli bir madde haline gelebilmekte. Bu olumsuzluklardan korunmak için detaylı araştırma yapın ve tereddüde düştüğünüz konularda doktorunuzdan tavsiye alın.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.