Anasayfa / Anne-Çocuk / Hamilelikte Doğru ve Sağlıklı Beslenme
hamilelikte beslenme

Hamilelikte Doğru ve Sağlıklı Beslenme

Hamilelik anne ve bebeği için çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte neler yiyip, neler yemeyeceğinizi ne kadar biliyorsunuz? Bu yazıyı, annenin ve bebeğinin gebelik sürecinde en fazla ihtiyaç duyduğu besin öğelerini dikkate alarak hazırladık.

Bu dönemde annenin bol bol C vitamini alması gerekir. Bunun için en iyi seçenek taze sıkılmış portakal suyudur. Bunun yanında diğer turunçgiller ve çoğu meyve ve sebzeler C vitaminince zengindir.

hamilelikte beslenmenin önemi

Annenin bu dönemde vücudunda ki demir miktarı azalır, bu ihtiyaç gerekli ölçüde temin edilmelidir. Bu ihtiyacını yumurta, tavuk, balık, et, kuru bakla ve sebzelerden karşılayabilir. Bu dönemde uzak duracağınız şeyler özellikle demir emilimini azaltacak şeylerdir. Örneğin; çay, kahve vb.

Gebelikte hem bebeğin kemik gelişimi, hem annenin kemik kütlesini korumak için çok miktarda kalsiyuma ihtiyacı vardır. Peki anne bunu nelerden karşılayabilir? Yoğurt , süt, peynir, pekmez, fındık, kuru baklagil ve yeşil yapraklı sebzeler en iyi kalsiyum depolarıdır.

Gebelikte ihtiyaç duyulan en önemli şeylerden biri de folik asittir. Gebelik süresinde günlük ihtiyacın iki katı kadar alınması gerekir. Folik asitin yetersiz alımı ile düşük kilolu bebekler ve annede anemi ortaya çıkabilir. Folik asit kaynakları ; yeşil yapraklı sebzeler ve kuru bakla, et, süt ürünleri, yumurta ve tahılllardır.

Gebelikte vücutta en fazla B12 vitamini azalır. Bunu karşılamak için en fazla hayvansal kaynaklı besinler tüketilmelidir.

Bebeğin beyin, sinir sistemi ve göz gelişimi için Omega 3 şarttır. Bu yüzden annenin gebelikte bunu çok fazla alması gerekir. En çok ceviz ve semiz otunda bulunur.

En büyük gebelik sorunu bulantıdır. Çözümü ise mideyi boş bırakmamaktır. Sabahları uyandığınızda nişasta içeren besinler (kızarmış ekmek, kraker) yemelisiniz. Yataktan yavaşça kalkmaya özen gösterin. Gün boyu az ama sık sık yemelisiniz. Ancak yağlı besinlerden uzak durun.

Bir diğer gebelik sorunu ise kabızlıktır. Bunu çözmek için bolca lifli gıdalar (ekmek, bulgur, esmer pirinç, yulaf ) ile sebzeler ve meyveler tüketmelisiniz. Bol bol su içmelisiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Bu sayacağımız yiyecekler uzun süreli tüketim ile birlikte gebe olmayan insanların bile sağlını bozmaktadır. Mümkün olduğunca bu yiyeceklerden uzak durun. Bunlar; aşırı yağlı, baharatlı ve kızartılmış yiyecekler, tam pişmemiş baharat dolu etler (salam, sucuk, pastırma vb.), gazlı içecekler (kola, gazoz vb.).

Çok fazla kafein içeren içeceklerden gebelik boyunca uzak durulmalıdır. Bunlar çay, kahve ve türevleri, kola, diğer gazlı içecekler. Kafeinin vücuda hiçbir iyi katkısı bulunmamakla birlikte fetüsün dolaşım sisteminde günlerce kalabilir.

Ayrıca anne, ne kadar yararlı olursa olsun tüm besinleri doğru ölçüde ve iştahına yenilmeden tüketmelidir. Hamilelikte aşırı kilo alımı hem bebeğin, hemde annenin sağlığını olumsuz etkiler.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.