Anasayfa / Anne-Çocuk / Magazin Haberlerinin Olumsuz Etkileri
magazin

Magazin Haberlerinin Olumsuz Etkileri

Köken olarak İngilizce‘ye dayanan magazin kelimesinin Türkçe karşılığı, “halkın çoğunluğunu ilgilendiren, çeşitli konulardan bahseden, bol resimli yayındır.” Magazin genellikle kitle iletişim araçları yoluyla halka iletilmektedir. Kitle iletişim aracı olarak özellikle televizyon, gazete ve dergiler halka ulaşabilme bakımından ilk sırada gelmektedir. Son zamanlarda teknolojinin bir hayli gelişmesiyle internet üzerinden daha hızlı yayılan magazinin, halk üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Özellikle ülkemizi ele alacak olursak; halk arasında ünlü bilinen şahsiyetlerin, özel hayatlarının en ince ayrıntısına kadar ulaşmak ve bunu deşifre ederek tüm kamuoyuyla paylaşmak magazin olarak görülmektedir.

Popüler kültür ürünü gibi gösterilen magazin haberleri  genellikle “şişirme haber” diye tabir edeceğimiz türdendir. Şahsiyetlerin özel hayatlarına kadar girebilen, meşru olmayan şeyleri meşruymuş gibi gösteren ve özellikle gençleri bu konuda özendiren haberler yapılmaktadır. Kitle iletişim özgürlüğü öne sürülerek yapılan bu haberlerde unutulan en önemli nokta özel hayatın gizliliğidir. Şahsiyetlerin ünlü olması sebebiyle özel hayatlarının ihlalinde kusur görmeyen magazinciler, bu hususunu geri plana atarak her türlü durumdan haber çıkarma telaşına düşmüşlerdir. Bu haberlerde meşru veya gayri meşru her durum olağanmış gibi gösterilerek halka sunulur. Doğal olarak bu gibi durumlar insanlar üzerinde olumsuz etkiler bırakır.

Özellikle gençleri ele aldığımızda durumun daha ciddi olduğu görülmektedir. Bu yaştaki bireyler kendilerine rol-model olarak gördükleri ünlü isimlerin her türlü davranışını iyi veya kötü diye ayırt etmeksizin taklit etmektedirler. Günümüzde ünlüleri ve güncel magazin haberlerini takip etmeyen bireyler, popüler kültürün gerisinde, gündemden habersiz, dünyadan bihaber kişiler olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu durum açıkça göstermektedir ki, gençlerimizin dünyaya bakışları yavaş yavaş yozlaştırılmakta, şahsi fikir ve eğilimleri düzenli ve sıradan hayat süren kişilerden uzaklaştırılmaktadır. Geleneksel ve ahlaki değerleri körelten, kötü eğilimleri olağanmış gibi gösteren ve toplumun gidişatını olumsuz etkileyen bu program veya haberler, gençlerin kişilik gelişimi olumsuz olarak etkilemektedir. Magazin haberlerinde ünlülerin ikili veya çoklu ilişkileri, toplumsal rolleri ve ev hayatları anlatılırken, toplumun önder olarak seçebileceği insanlar yanlış belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.