Anasayfa / Anne-Çocuk / Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları
okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, bulaşıcı hastalıkların hızla yayıldığı sosyal ortamlardan bir tanesidir. Bu nedenle özellikle ebeveynlerin çocuklarını bilinçlendirmeleri, okulda kendilerini koruma yöntemlerini anlatması gerekmektedir. Aksi halde her salgında çocukların yeniden hastalanması kaçınılmazdır.

Çocuklar arasında okul hayatına yeni başlamış olanlar daha çabuk salgına yakalanmaktadırlar. Okula gidene kadar ev ortamında son derece hassas büyütüldükleri için okula gittiklerinde bağışıklıklarının yetersiz kalması söz konusudur. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk yolu çocuğun bazı mikroplarla tanışmasını sağlamaktadır.

Çocukları okul çağından önce sık sık dışarıya çıkarmak ve dışarıdaki dünyaya dair alması gereken mikroplar olduğunu unutmamak gerekir.

Okulda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Hasta Olan Çocuklarla Fiziksel Temastan Kaçınılmalı

Okullarda yayılım gösteren bulaşıcı hastalıklar çok çeşitli olabilir. Çocuğunuzu tüm bu hastalıklara karşı aşı ile korumak mümkün değildir. Bu nedenle çocuğun bilgilendirilmesi hastalığa karşı alınabilecek yegane önlemdir.

Çocukları bulaşıcı hastalıklardan korumanın yolları:

  • Çocuğunuza diğer çocukların özel eşyalarını kullanmamaları gerektiğini söyleyin.
  • Ders aralarında sınıftan çıkarak temiz hava almasını öğütleyin.
  • Özellikle hastalıkların arttığı kış aylarında diğer çocuklarla yakın temastan kaçınmaları gerektiğini belirtin.
  • Tuvaletlere ihtiyacı olmadığı zamanlarda gitmemesini söyleyin.

Hasta Olanlarla Doğrudan Solunum Temasından Kaçınılmalı

Okullar özellikle solunum yolu hastalıklarının en hızlı yayıldığı ortamlardır. Bunun temel nedeni öksürük, hapşırık gibi basit yöntemlerle bulaşıyor olmasıdır. Bu gibi durumlarda hasta olanlardan olabildiğince uzak olmak gerekmektedir. Yüz yüze konuşmamak, hapşırma ve öksürme durumlarına karşı biraz mesafeli olmak önemlidir.

Hasta olanlar da en az diğer çocuklar kadar dikkatli eğitilmelidir. Çocuğunuz hasta olduğunda gerekirse küçük bir maske taktırmalı, çevresindekilere doğru değil mendile hapşırması gerektiğini söylemelisiniz. Bu şekilde aynı ortamda bulunduğu arkadaşlarını da hasta olmaktan koruyabilirsiniz.

Dönemsel Aşılar Yaptırılmalı

Çocukların okul ortamında pek çok hastalığı kapması muhtemeldir. Bu hastalıkların her biri farklı dönemlerde farklı koşullarda ortaya çıkmaktadır. Dönemsel çıkan her hastalık için aşıların vurdurulması son derece önemlidir. Düzenli olarak aşılarını olan öğrenciler, hastalıklara karşı direnci olan çocuklardır. Dolayısıyla kolay kolay hastalanmaları da mümkün olmayacaktır.

Okullarda vurulan aşıların yanı sıra kendiniz de çocuğunuzun aşı takvimini takip etmelisiniz. Bu şekilde hastalıkların önlemini almanız, çocuğunuzu dış tehditlerden korumanız çok daha kolay olacaktır.

Hijyen Şartlarına Dikkat Edilmeli

Kalabalık ortamlarda hastalıkların yayılma nedeni yeterince dikkatli davranılmamasıdır. Özellikle çocuklar, hijyen şartlarına gereken özeni göstermedikleri için hastalıkların yayılma oranı çok daha fazladır. Bu gibi durumlarda çocukları eğitmek biraz da anne ve babanın sorumluluğundadır.

Çocuklarınıza okulda hangi hijyen kurallarını uygulaması gerekiyorsa tek tek göstermelisiniz. Dikkat etmedikleri takdirde yaşayacakları sorunu anlatmalı özellikle tuvalet konusunda hassas davranmalarını belirtmelisiniz. Tuvaleti nasıl kullanmalı, ellerini nasıl yıkamalı her detayı uygulamalı şekilde göstermelisiniz. Bu sayede hastalık ihtimalini biraz daha düşürebilirsiniz.

Havalandırmaya Konusunda Dikkatli Olunmalı

Okullarda her sınıfın kendine özel atmosferi bulunmaktadır. Bu atmosfer içerisinde çocukların sınıf düzenine ayak uydurması, temiz ve bakımlı tutması önemlidir.

Her teneffüste sınıfların havalandırılması, hasta olanların hastalığı yaymaması için önemlidir. Temiz havanın girdiği bir sınıf öksürme, hapşırma gibi yayılma nedenlerini devre dışı bırakacaktır. Bu nedenle havalandırma konusunda sınıf nöbetçiliği yapılması son derece önemlidir.

Temiz havanın bulunmadığı ortamlarda mikrop yaymak çok daha kolay olmaktadır. Hem hava yoluyla hem de temas yoluyla bulaşan hastalıklar daha da kolay bulaşmaktadır. Bu gibi durumlara izin verilmemesi adına öğretmenlerin de tedbirli olup öğrencilere yardımcı olması gerekmektedir. En azından ilköğretim öğrencilerinin, öğrenme sürecine destek olunması önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

tırnak yiyen çocuk

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Çözümü

Çocuklarda sık görülen sorunlardan biri tırnak yeme alışkanlığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda her 5 çocuktan 1 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.