Anasayfa / Anne-Çocuk / Zika Virüsünün Hamileler Üzerindeki Etkileri
zika virüsünün hamileler üzerindeki etkileri

Zika Virüsünün Hamileler Üzerindeki Etkileri

Son zamanlarda ortaya çıkan ve Latin Amerika’dan tüm dünyaya yayılan zika virüsü, özellikle hamile kadınları etkilerken aynı zamanda hamile kalmak isteyen kadınlar için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Zika virüsü, hamile kadınlara bulaşması durumunda doğacak çocukta mikrosefali hastalığının oluşmasına neden olur. Mikrosefali bebeklerde kafa ve çevresinin daha küçük olmasına ve beyin gelişiminin daha yavaş olmasına neden olan nörogelişimsel bir bozukluktur.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü belirtileri 5 hastadan sadece birinde ortaya çıkar. Özellikle kaşıntı ile kendini gösteren bu virüs, aynı zamanda ateş, baş ağrısı, gözlerde ve ciltte meydana gelen kızarıklık ile de kendini gösterir. Belirtileri genel olarak soğuk algınlığı ile benzer olduğu için kaşıntının dozajı zika virüsü şüphelerini doğrulamaktadır.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zika virüsü sivrisinekler aracılığıyla insandan insana bulaşır. Gelişimini tamamlamış insanlar üzerinde kalıcı bir sorun oluşturmasa da, özellikle gebelerde çok daha ağır bir hastalığa sebep olmakta ve çocukta kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilmektedir.

Zika Virüsü Ülkemizde Görülme Riski Nedir?

Ülkemizde henüz zika virüsüne sebep olan sivrisinekten görülmemiştir. Ancak özellikle Brezilya’da görülen bu virüsün yapılan ziyaretlerle birlikte Türklere de sıçrama ihtimali bulunmakta ve bu sebeple Latin Amerika ülkelerini ziyaret eden Türklerde de bu hastalığa rastlanma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir şekilde bulaşıcı olmayan bu hastalıktan korunmak için virüs etkileri ortadan kalkana kadar o bölgedeki ülkelere ziyaretten kaçınılması gerekmektedir.

Zika Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Zika virüsü griple benzer belirtileri olması sebebiyle oluşan belirtiler grip tedavisi ile benzer şekilde tedavi edilmektedir. Oluşan halsizlik, kaşıntı, baş ağrısı, ateş gibi belirtiler tedavi edilebilmektedir. Ancak vücuda bulaşan zika virüsünün bilinen herhangi bir tedavisi yoktur. Özellikle hamilelere bulaşması durumunda direkt olarak çocuğun gelişimini etkileyen bu virüs, doğumdan itibaren anormallik oluşmasına neden olabilmekte ve bebeğin tüm geleceğini etkilemektedir. Bu sebeple hamile kadınlar veya hamile kalmak isteyenler kesinlikle virüsün tedavisi bulunana kadar riskli bölgelere ziyarette bulunmamalı, o bölgeden gelen herhangi bir ithal ürün tüketmemelidir.

İlginizi Çekebilir!

okulda çocuklar

Okullarda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Eğer çocuğunuz okula başladıktan sonra sürekli hastalanmaya başladıysa bu yazımı dikkatle incelemenizde fayda var. Okullar, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.