Anasayfa / Dini Bilgiler / Misvak Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?
misvak

Misvak Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Misvak özellikle müslüman ülkelerde sıklıkla kullanılan latince Salvadora persica isimli ağacın dallarından üretilen doğal bir diş temizleme aracıdır. Misvak ağacı Hindistan, Pakistan, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, İran gibi müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerde yetişmektedir.

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak yüzyıllardır diş temizliğinde kullanılan fakat tıb biliminin gelişmesiyle yapılan araştırmalar sonucunda faydalarının bilinenden çok fazla olduğu kanıtlanmış bir bitkidir. Öyle ki Peygamberimiz (S.A.V) yüzyıllar önce “ölümden başka her hastalığın şifası” şeklinde misavağı tanımlamıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre misvağın faydalarını özetlersek;

  • Fırçasından macununa kadar tamamen doğal bir şekilde dişleri temizler.
  • İçerisinde ki doğal antibiyotikler ile ağızda üreyen bakterilerin çoğalmasını önler.
  • İçerisindeki bazı enzimler ve florür ile dişlerin beyazlamasını sağlar.
  • Diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Dik bir şekilde dişe uygulandığı için diş aralarına girerek diş ipi görevi görür. Diş ipleri gibi, diş eti kanamasına neden olmaz.
  • Fırçalama sırasında misvak içerisinden ağza karışan vitamin, mineral ve diğer maddeler tamamen doğaldır ve yutulmasında sakınca yoktur. Ayrıca bu maddelerin mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Misvak ağız kokusunu önler ve güzel bir koku yayar.
  • Misvak kullanmak sünnettir.

Misvak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Misvak öncelikle temiz, çok kurumamış, uzun süre açıkta veya güneş altında beklememiş şekilde satılan yerlerden temin edilebilir. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından eğri, şekli bozuk veya budaklı olanlar alınmamalıdır. Misvağın uzunluğu yaklaşık olarak bir karış veya biraz daha uzun olabilir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvağın dış kısmı (kabuğu) bir bıçak yardımıyla 1 cm kadar içeriden yukarıdaki resimdeki gibi soyulur. Misvağın iç kısmı halen sert olduğu için direk dişe sürülmez. Misvağın iç kısmı ağızla ezilebilecek kadar yumuşak ise koparmadan ağızla çiğneyerek tel tel olacak şekilde fırça haline getirilir. Yada sert bir cisimle veya çekiçle ezilerekte aynı işlem uygulanabilir. Misvak dişe dik bir şekilde, sağ el yardımıyla dişin her tarafına sürülerek uygulanır. Fırçalama işleminden sonra misvağın ucu yıkanarak, kullanılan kısmı alta gelecek şekilde steril şekilde saklanmalıdır. Birkaç fırçalamadan sonra tellerin şekli bozulacağı için bu kısım kesilerek,  yukarıdaki anlatılan işlem ile misvak, tekrar tekrar kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir!

ramazan sofrası

Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalı?

Müslümanlar için Ramazan ayı çok değerlidir. Dini vecibelerden oruç, ramazan ayında gerçekleştirilir. Oruç tutan kişiler, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.