Anasayfa / Güzellik / Cilt ve Yüz Beyazlatmada Bitkisel Yöntemler
bitkisel cilt beyazlatma

Cilt ve Yüz Beyazlatmada Bitkisel Yöntemler

Kadınlar geçmişten bu yana ciltlerinin özellikle de yüzlerinin beyaz olmasını isterler. Bunun içinde çeşitli cilt ve yüz beyazlatıcı kremler ve organik bir takım cilt beyazlatan karışımlar kullanmışlardır. Biz bu yazımızda size cildi ve yüzü beyazlatmanın en etkili yöntemlerini aktaracağız.

Cilt Beyazlatmaya Yarayan Bitkisel Çözümler

1- Pirinç toniği, pirinç maskesi  ve pirinç peelingi : Özellikle Çinlilerin yüz yıllardır daha beyaz bir yüze sahip olmak için kullandıkları ve etkinliği kanıtlanmış olan pirinç içerikli bakım kürleri.

Faydaları:

  • Cildi beyazlatır.
  • Cildi güneşten korur.
  • Gözenekleri azaltır.
  • Cildi nemlendirir.
  • Ölü derilerin atılmasını sağlar.
  • Kırışıkları önler.

Pirinç Toniği: Cam bir  kavanozun içine; yarım çay bardağı pirinç ile 1 şişe maden sodası koyarak bir gün bekletin. Suyun beyazladığını  görünce tonik kullanmaya hazır demektir. Pamuk yardımı ile her gün yüzünüzü bu tonik ile düzenli olarak temizleyin.

Pirinç Maskesi: Çorba kasesinin içine;  1 yemek kaşığı pirinç unu, 2 yemek kaşığı süt veya su koyarak  karıştırın. Yoğun bir kıvam elde edince maske şeklinde yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. İki hafta içerisinde yüzünüzdeki beyazlama fark edilir hale gelecektir.

Pirinç Peelingi: 2 veya 3  yemek kaşığı pirinci dibek yardımı ile ezin, tortulu bir yapı kazandığında  içine 1 yemek kaşığı süt ilave ederek yüzünüze peeling şeklinde uygulayın.

2- Yumurta Akı ile Cilt Bakımı: Yumurta akı protein bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Güzellik maskelerinin birçoğunun içerisinde yumurta akında bulunan proteinler kullanılmaktadır. Ayrıca yumurta akı üst deride biriken yağları temizler ve ciltteki gözenekleri açarak daha beyaz ve bakımlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yumurta akını başka malzemelerle karıştırmadan uygulamak proteinlerin ayrışmasını ve bozulmasını önlemek adına önemlidir. Taze bir yumurtanın beyazını bir kaba ayırarak pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza uygulayınız. Yaklaşık 30-45 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yumurta akı yüzünüzde kuruyacağı için bir gerginlik hissi ve kaşıntı oluşabilir. Bu gayet normal bir durumdur.

3-Elma Sirkesi ve Soğan Suyu Karışımı: Son olarak güneş ve yaşlılığa bağlı olarak oluşan cilt lekelerine en etkili çözüm olan elma sirkesi ve soğan suyu karışımına değinelim. 2 adet küçük veya 1 adet orta boy soğanın suyunu sıkarak çıkardıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra yatmadan önce cildinize sürerek 30 dakika kadar bekletin ve sonra durulayın. Bu karışım çok etkili olmasına rağmen kötü kokusundan dolayı çok fazla tercih edilmese de cilt lekelerine karşı en etkili bitkisel çözümdür.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.