Anasayfa / Güzellik / Evde El ve Tırnak Bakımı
el ve tırnak bakımı

Evde El ve Tırnak Bakımı

Mevsimlere bağlı olarak kışın soğuğa, yazında sıcağa maruz kalan ve en fazla kullandığımız organımız olan elimizin sağlıklı ve bakımlı görünmesi son derece önemlidir. Özellikle kadınların elleri, yaşlarını yüzlerinden daha çok belli ettiği için, biz kadınlar için bu durumun önemi çok daha büyüktür.

El ve tırnak bakımı için en uygun zaman.

Ellere yapılan manikür ve benzeri bakımlarının uygulanması için en etkili an, sıcak bir duştan çıktıktan sonradır. Ellerde ve tırnaklarda meydana gelen yumuşamalar sonucu yapılan bakım çok daha etkili olacaktır.

Tırnak bakımında küçük ama önemli birkaç tavsiye…

  • Tırnaklarınızı yumuşatmadan kesmeyin, tırnaklarınızda kırılmalara ve çatlamalara neden olabilir.
  • Tırnaklarınızı köşeleri kesilmeyecek şekilde, küt bir biçimde kesin.
  • Kütikül adı verilen tırnaklarınızın çevresindeki ölü derileri çok derin şekilde kesmeyin.
  • Tırnakların üzerinde bulunan deri bölgesini geriye itmek için krem ve tahta bir kaşık kullanın.
  • Tırnak törpüleme işlemine tırnağın orta bölgesinden başlayarak yanlara doğru yapmaya özen gösterin.
  • Oje sürmeye başparmaktan başlayın.

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler.

  1. Uyumadan önce zeytinyağı ile doldurduğunuz kaba, elleriniz yaklaşık 10 dakika kadar bastırın ve yıkayın, uyanınca ellerinizin yumuşacık olduğu fark edeceksiniz.
  2. Bir kabın içini sıvı yağ ve yarım limon suyu ile doldurun ve tırnaklarınıza sürün, bir hafta sonra tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz.

Evde hazırlanabilecek bakım kremleri.

Şimdide gelelim evde yapılan doğal bakım ürünlerine. Bunlardan ilki eli yumuşatıcı ve besleyici kremlerden biri olan yulaf ve ballı krem ile yapılan bakımdır. Bu krem için gerekli olan malzemeler beş çorba kaşığı yulaf unu, yumurta sarısı ve yine iki çorba kaşığı baldır. Bütün bu malzemeleri bir kabın içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırıp sabah ve akşamları ellerimize uyguluyoruz.

El bakımı için bir kremden daha bahsedeyim. Bu krem için beş çorba kaşığı salatalık suyu, üç çorba kaşığı için tatlı badem yağı ve son olarak da dört çorba kaşığı kakao gereklidir. Bu malzemeler iyice karıştırılıp krem kıvamına gelince, dondurucuda 10 dakika kadar bekletilir. Sonrasında ele sürülerek 5 dakika bekletilir ve ardından el yıkanır.

 Tırnaklar içinde bakım kremleri mevcut. Bu krem 1 çorba kaşığı sirke, yumurtanın sarısı ve son olarak iki çorba kaşığı ananas suyu ile yapılmakta. Tırnaklarımızı bu özel karışımın içine beş dakika sokup çıkarıyoruz. Sonrasında tek yapmamız gereken ellerimizi ve tırnaklarımızı iyice yıkamak oluyor.

Unutmayın ki eller sürekli gün yüzündedir. Herhangi bir iletişim anında ellere ihtiyaç duyulur ve eller gizlenemez. Bu bakımdan el ve tırnak bakımlarınız çok önemli olup, belli aralıklarda sürekli tekrarlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.