Anasayfa / Güzellik / Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları
kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel bakımını gerektiği gibi yapabilmesine bağlıdır. Mevsimsel olarak cilt bakımının düzene bindirilmesi önemlidir. Aksi halde beklenmeyen cilt sorunları can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Üstelik uzun süreli bakımsızlıklar ciltte egzama gibi istenmeyen hastalıklara da meydan verebilmektedir.

Kışın havanın soğuk ve keskin olması, ciltte kuruluğa neden olabilir. Kişi, dışarı çıkarken yüzünü korumayı bilmeli aynı zamanda gerekli tedbirleri de almalıdır.

Kış Aylarında Meydana Gelen Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Kış aylarında evinizin içerisindeki sıcak hava, cildinizin nem dengesini korumasını sağlamaktadır. Ne var ki dışarıdaki hava tam tersi bir durum oluşturmaktadır. Evden dışarıya çıkıldığında keskin ve soğuk bir havanın temas etmesi, cildin kuruması için önemli bir etkendir.

Kış mevsiminin kurumaya neden olmasının temel nedeni nem bitirmesidir. Cildinizde saklı olan nem yeterli gelmemektedir. Bu nedenle su içmeyi unutmamak son derece önemlidir.

Kış mevsiminde cildin kurumasının bir başka nedeni yaz rutininize devam etmeniz olabilir. Yazın cildin devamlı temizlenmesi gerekir çünkü yağ oranı yüksektir. Kışın aynı temizlik performansını gösterdiğinizde cildinizde kuruma meydana gelecektir. Bu nedenle bakım rutininizi mevsime göre değiştirmelisiniz.

Kış Aylarında Vitamin Eksikliği Cilt Kurumasına Neden Olur mu?

Kış mevsimi, kişisel bakımın yoğun yapılması gereken bir mevsimdir. Kış ayları boyunca yalnızca cildi temiz ve bakımlı tutmak değil, besin dengesini korumak da kişisel bakım grubuna girmektedir.

Kış aylarında özellikle C ve E vitamini eksikliği ciltte kurumanın temel nedenleri arasında sayılmaktadır. Her iki vitamin de cildin nem dengesini koruma özelliğine sahiptir. Üstelik güçlendirici özelliğe sahip olan C vitamini devamlı alınması gereken vitaminlerden bir tanesidir. Bunun yanında E vitamini ise cildin kendini onarmasını sağlayan en önemli vitamin olarak bilinmektedir.

E ve C vitaminlerini barındıran meyve ve sebzeleri düzenli olarak tükettiğinizde cilt kurumasına kesin çözüm bulabilirsiniz.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Kış aylarında cilt kuruluğuna iyi gelecek en önemli şey sudur. Bu nedenle her gün en az 2 litre en fazla 4 litre olmak üzere su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun yanında besin çizelgenizde kullandığınız besinlerin su içermesine özen göstermelisiniz. Kış meyvesi olan turunçgiller bu açıdan oldukça önemlidir.

Cildinizde kuruluk artış gösterdiğinde birtakım yağlarla iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle susam, badem, zeytinyağı ve havuç yağı cilde iyi gelen yağlardır. Düzenli ve dengeli bir şekilde kullandığınızda cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır.

Kış aylarında cilt bakımıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bal Ve Badem Yağı içeren Kış Maskesi

Kış mevsiminde cildin nemlenmesini ve beslenmesini sağlayan en etkili maske bal ile yapılmaktadır. Bir çay tabağının içerisine 2 çay kaşığı nemlendirici krem, 2 damla badem yağı ve 1 çay kaşığı bal ilave etmelisiniz. Sonrasında güzelce harmanladığınızdan emin olmalısınız. Karışım hazır olduğunda 5 dakika dinlenmesini sağlamalısınız.

Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze sürüp yaklaşık 15 dakika bekletmelisiniz. 15 dakikanın sonunda ılık su kullanarak yüzünüzü temizlemelisiniz. Yıkadığınızda yumuşak ve nemli olduğunu fark edeceksiniz.

Muzlu Kış Maskesi

Kışın cildinizde kuruma, pul pul dökülme gibi önemli sorunlar meydana geliyorsa yapmanız gereken ilk şey besleyici bakım maskeleri kullanmaktır. Bunun için bir adet muzun yarısını alıp rendeleyin. Rendelediğiniz muzun üzerine bir yemek kaşığı yulaf ezmesi karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra yüzünüze sürün. Maske, yüzünüzde 15 dakika bekledikten sonra ılık su yardımıyla temizleyin. Bu maske cildinizin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur ve cilt kuruluğunu önler.

İlginizi Çekebilir!

kadınlarda görülen topuk çatlağı

Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Topuklarda görülen çatlama, genellikle 30 yaş üstü kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen bir cilt rahatsızlığıdır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.