Anasayfa / Güzellik / Sivilce İzlerinden Kurtulun!
sivilce izlerini yok edin

Sivilce İzlerinden Kurtulun!

Sivilce izleri birçok kadının ortak sorunu…Sivilce izleri güzelliğinize gölge düşürerek, kendinize olan güveninizi, insan ilişkilerinizi ve psikolojinizi olumsuz etkiler. Her kadın pürüzsüz bir cildin hayalini kurar. Bu yazımızda sivilceler ve sivilce izleriyle başa çıkmanın yollarına değineceğim.

Sivilce İzlerinin Oluşmasını Önleyin!

Sivilce izleri bir kere oluştu mu bu izlerden kurtulmak bir hayli zor olmakta. O yüzden sivilce oluşmaması için önerilerimize kulak verin.

 • Sivilceler başlı başına büyük bir sorun, birde onları sürekli oynar ve sıkarsanız başınıza daha büyük bir sorun açarsınız.
 • Sivilcelerin üzerine makyaj yaparak onları gizlemeye çalışmak o bölgenin hava almasına engel olacağı için sivilcenin büyümesine neden olur.
 • Yüzünüzü daima temiz tutun. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, cildiniz toz ve kiri daha fazla tutacağı için daha dikkatli olmalısınız!
 • Buzun cilde uygulanması oldukça iyi bir bakım yöntemidir. İltihaplı sivilcelerinizin üzerinde buz gezdirerek iltihapın dağılarak daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kuşburnu çekirdeği yağı sivilce ve akne oluşumunu engelleyen doğal bir güzellik maddesidir.
 • Lavanta yağı da sivilceler üzerinde etkilidir, lavanta yağını akşam ve sabah olmak üzere iki kere cildinize uygulayın.

Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Cildinizin yapısı, oluşan izin derinliği ve sıklığı bu izlerden kurtulma sürecinizi etkileyecektir. Eğer doğal yöntemlerle bu izlerden kurtulmak istiyorsanız bu kısım tam size göre.

Yöntem 1: Limon, maya ve toz şeker peelingi: Banyoda yüzünüze peeling uygulaması yaparak sivilce ve izlerinden zamanla kurtulabilirsiniz. Peeling yapmak için iki kaşık toz şekeri, mayayı ve limon suyunu karıştırarak izlerin bulunduğu bölgeye daha yoğun olmak üzere tüm yüzünüze sürün. Çok bastırmadan hafifçe ovaladıktan sonra 2 dakika bekleyin ve yüzünüzü durulayın. Bu peelingi haftada 1 kere uyguladığınızda hem cildiniz güzelleşecek, hem de sivilce izleriniz zamanla kaybolacaktır.

Yöntem 2: Elma sirkesi, bal ve toz şeker peelingi:Bu peelingi hazırlamak için bir kaşık balı yine bir kaşık elma sirkesi ve 2 kaşık toz şekerle karıştırın. Banyodan 10 dakika önce yüzünüze hafifçe ovuşturarak yedirin. Daha sonra duşa girin.

Birden fazla peelingi aynı anda kullanmak cildinizdeki üst derisinin zarar görmesine neden olabilir.

Lazer ile Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce lekelerinizden kurtulmak için lazeri tercih edebilirsiniz. Bu tedaviye başlamadan önce bilmelisiniz ki bir süre sonra vücudunuz tekrar sivilce üretebilir. Bunun için bir cilt doktoruyla görüşerek sivilcenin oluşumuna sebep olan etkeni öğrenmelisiniz. Cildi soyarak yapılan lazer tedavisi cilt yenilemede ve sivilce lekelerinde en etkili yöntem olarak bilinmektedir. Ayrıca bu yöntemle kırışıklıklar, benler de tedavi edilmektedir. Tedaviden sonra ilk hafta kızarıklık, yara ve ödem oluşumu meydana gelebilmektedir. Dermatologunuz durumunuza uygun destekleyici krem ve ilaçlarla tedaviyi destekleyecektir.

Cilt güzelliği için Tavsiyeler

 • Cildinizi her daim temiz tutmaya da özen gösterin.
 • Çok sıcak suyla duş almayın ve duş sonrasında yüzünüzü mutlaka nemlendirin.
 • Sivilcenizin üzerine makyaj yapmayın.
 • Makyajınızı en kısa sürede uygun maddeler ile temizleyin. Makyaj ile kesinlikle uyumayın.
 • Özellikle bol su tüketmeye ve meyve, sebze yemeye özen gösterin.
 • Ağır kimyasal maddeler içeren krem ve cilt ürünlerini kullanmayın.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.