Anasayfa / Güzellik / Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?
sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzde oluşan sivilcelerin birçok nedeni bulunmaktadır, bugün ise konumuz nedeninden ziyade yüzdeki rahatsız edici sivilce lekeleri nasıl geçer! Sivilceler her yaş döneminde oluşabilirler fakat özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce lekeleri yaşınız ilerlese bile yüzde kalıcı izler oluştururlar.

Sivilce izi nispeten koyu tenlerde görülen ve cilde rengini veren hücrelerin bu bölgeye toplanması (hiperpigmentasyon) sonucu görülen koyu lekelerdir. Öncelikle güneş lekeleri ve sivilce lekeleri birbirinden ayırt edilmeli ve tedaviye buna göre başlanmalıdır. Eğer yüzünüzde güneş lekesi olduğundan şüphelendiğiniz izler varsa http://www.kadindedigin.net/guzellik/gunes-lekeleri-nasil-gecer.html yazımızı okumanızda fayda var.

Küçük çaptaki sivilce izlerinden maskeler yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Normal şartlarda sivilce izleri üst derinin dökülmesiyle birlikte kaybolmaya başlar bu süre kişiden kişiye farklılık gösterse de 6 ay ile 1 yıllık bir süre zarfında gerçekleşir. Tabi güneşin etkisiyle bu lekeler kalıcı olabilmekte veya 2-3 yıl gibi uzun bir süre sizi rahatsız edebilmektedirler. Eğer izlerden daha hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız yüz maskeleri tam size göre.

Maske yaparken doğal olmayan krem ve internetten sipariş ettiğiniz ürünleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine doğal ürünler tercih etmelisiniz. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa, bir cildiye uzmanından görüş almadan doğal maskeler dahil hiçbir tedavi yöntemi uygulamayın. Gerekli uyarıları yaptıktan sonra doğal yöntemlere geçelim.

Elma sirkesi: Elma sirkesi içerisinde bulunan zayıf asetik asit üst derinin daha kolay atılmasını sağlayarak, gözenekleri temizler. Her gün bir pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygulandığında sivilce izleri kaybolur. Eğer hassas bir cildiniz varsa elma sirkesini su ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Bal-Süt-Yumurta Beyazı: Bu karışımı hazırlamak için 1 tane yumurtanın beyazı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı süte ihtiyacınız var. Bu malzemeleri iyice çırparak tüm yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın. 3 gün arayla bu maskeyi uyguladığınızda cildinizde ki sivilce izlerinin ve renk tonunun açıldığını fark edeceksiniz.

Limon suyu: Limon suyu içerisinde bol miktarda C vitamini ve sitrik asit ihtiva eder. Bu nedenle limon suyu cildin rengini açmak ve beslemek için kullanılır. Sitrik asit ciltteki ölü deriyi yok eder ve gözenekleri açar, C vitamini ise cildi besler ve güzelleştirir. Limon suyunu bir adet kulak çöpü ile sivilcelerin üzerine sürün 1-2 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Karbonat: Bu maskeyi uygulamak için tek ihtiyacınız biraz karbonat ve ılık sudur. Karbonatı ılık suyla karıştırarak hamur kıvamına getirin ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Yukarıdaki önerdiğimiz maskeleri yüze uygulayıp temizledikten sonra cilt kuruluğunu gidermek için su bazlı nemlendirici kremler kullanmanızı öneririz. Sivilce lekelerinden kısa sürede kurtulup güzelliğinize güzellik katmanız dileğimle.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.