Anasayfa / Güzellik / Siyah Noktalara Doğal Maskeler
siyah noktalara doğal maskeler

Siyah Noktalara Doğal Maskeler

Cildin yüzeyinde biriken yağ ve kir tabakası ciltteki gözeneklere dolarak siyah noktaları meydana getirir. Siyah noktalar, düzenli olarak temizlenmeyen her ciltte meydana gelir ve kötü ve sağlıksız bir görünüm oluşturur. Siyah noktalar kadınların en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bugün ki yazımda siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacak sağlıklı ve doğal maskelere değineceğim.

Siyah Noktaları Temizleyen Maskeler

Öncelikle yüzünüzün en üst katmanını yağlı ve kirli tabakadan temizleyerek işe başlayalım. Piyasada bolca bulunan yüz arındırıcı jeller ve sabunlar cildinizi bu tabakadan kurtarmaya yetecektir. Yüz temizleme konusunu bir başka makalede detaylıca incelemeyi düşünüyorum. Ardından maskeleri uygulamaya geçebilirsiniz.

1-Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı ciltteki gözenekleri hem temizler hem de bu gözeneklerin daralmasına neden olur. Yumurta akı maskesi için 2 yumurtanın akını bir kâsede köpürünceye kadar karıştırdıktan sonra ince bir tabaka oluşturacak şekilde yüzünüze sürün. Ardından kurumasını bekleyin. Kuruduktan 5 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi akşam yatmadan uygulamak en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

2-Yoğurt ve Yulaf ile Doğal Siyah Nokta Maskesi

Bu maskeyi mümkünse hazır yoğurtla değil kendinizin hazırladığı doğal yoğurt ile deneyin. Yoğurt içerisinde bulunan faydalı bakteriler ve laktik asit cildinizi yeniler. Bu maskeyi hazırlamak için 3 yemek kaşığı yoğurdu 2 yemek kaşığı yulafla iyice karıştırın. Daha etkili bir temizlik için karışıma 3-4 damla limon suyunu ekleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.

3-Domates ve Zeytinyağı Maskesi

Domates içerisinde bulunan likopen adlı madde doğal bir antioksidandır. Zeytinyağının faydalarına girecek olursak zaten konu uzar gider, bu nedenle direk maskeye geçeyim.

Herkesin evinde kolaylıkla uygulayabileceği bu maske için domatesi bir kabın içerisine büyük parçalar halinde doğrayın üzerine zeytinyağı ilave edin. Yaklaşık 5 dakika sonra domateslerin suyunu ve yağını sıkın, kalan posasını yüzünüze yedirerek uygulayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Basit Öneriler

  • Yüzünüzü, sabah ve akşam mutlaka uygun temizleme jeli ile yıkayın. Makyajınızı temizlemeden kesinlikle uyumayın.
  • Doğal peeling yöntemleri ile evde yüzünüze peeling uygulayın.
  • Aşırı siyah noktaları bulunanlar ayda bir profesyonel cilt bakımı yaptırmalıdırlar.
  • Güneşten koruyucu kremler de bazen siyah nokta artışına neden olabilir. Bu kremler alınırken üzerinde noncomedogenik (siyah nokta yapmayan) yazanlar tercih edilmelidir.

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde, siyah noktalardan arınmış güzel bir cilt ile etrafınıza neşe katın.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.