Anasayfa / Güzellik / Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Giderilir?
kadınlarda görülen topuk çatlağı

Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Topuklarda görülen çatlama, genellikle 30 yaş üstü kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Topuk çatlakları, topuk bölgesinin genellikle fazla kurumasına ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Eğer topuk çatlakları kısa sürede giderilmezse bu deri kalınlaşarak kişiyi daha fazla rahatsız etmeye başlar. Çok nadir durumlarda ağrı ve kanama bile görülebilir.

Topuk Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarımızın topuk bölgesi genelde göz önünde olmayan bu nedenle ihmal ettiğimiz bir bölgede bulunmaktadır. Fakat vücudu her ne kadar ayaklar taşısa da, yükün büyük bir kısmı topuklarda toplanır. Ayrıca sürekli ayakkabının içerisinde, sıcak ve soğuktan en fazla etkilenen bölgede bulunmaktadır.

Topuk çatlaklarına neden olan etmenler;

  • Cilt kuruluğu: Özellikle yaz aylarından sonra oluşan çatlaklar yazın vücudun su ihtiyacının tam olarak karşılanmadığının göstergesi olabilir. Çok sıcak suyla banyo yapanlarda da cilt kuruluğu görülebilir. Cilt kuruluğu topuk çatlaklarının en önemli nedenidir.
  • Aşırı kilolar: İnsanlar kilo aldıkça bacak ve ayaklarda sorunlar görülmeye başlar. Topukların üzerine aşırı baskı uygulanması sonucunda deri elastikiyetini yitirerek çatlamalara neden olabilir.
  • Uzun süre ayakta durma: Uzun süre ayakta durmak topuklarda ki deri tabakasının kalınlaşmasına ve ölü deri hücrelerinin artmasına neden olur. Kalınlaşan deri çatlamaya müsait hale gelir.
  • Yüksek topuklu, kapalı, uygun olmayan ayakkabılar: Bu tarz ayakkabılar, ayağın duruş şeklini ve genel yapısını bozar. Topukta sertleşme, ayak altında nasırlaşma, parmaklarda acıma hissi, yorulma ve ayak ağrısının temel nedenini bu ayakkabılar oluşturur.
  • Deri hastalıkları: Sedef, mantar, egzaman gibi hastalıklar topuk bölgesinde çatlamalara neden olabilir.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk çatlakları genellikle evlerde kolaylıkla tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Fakat derin çatlakların olması veya kana olması durumunda enfeksiyon kapmamak için tıbbı tedavi tercih edilmelidir.

Sıcak Su ve Sünger Taşı ile Topuk Çatlaklarını Giderme

Topuk çatlaklarından kurtulmak için öncelikle bu bölgede ki ölü derinin temizlenmesi gerekir. Bunun için ayak sıcak suda bekletilebilir. Yumuşayan topuk derisi sünger taşıyla (ponzo taşı) yavaşça temizlenmelidir. Sünger taşı yavaş ve dairesel hareketler yaparak kullanılmalıdır. Ayrıca derinin çok fazla inceltilmemesi önemlidir. Ardından ayak ılık suyla yıkandıktan sonra nemlendirici kremlerle beslenmelidir. Nemlendirici kremlerin günde iki defa kullanılması yeterli olacaktır. Fakat gündüz çalışıyorsanız, sadece yatmadan önce kullanmanızı tavsiye ederiz.

Topuk Çatlakları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yazının bu kısmında ise nemlendirici kremlere ek olarak bitkisel yöntemlerle hazırlanmış kürlerden bahsedeceğim. Bu kürler ile klasik yöntemlerden daha hızlı ve sağlıklı şekilde topuk çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Vazelin ile Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

Bitkisel tedavi ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın topuk çatlaklarını geçirmek için önerdiği kürü tarifi. Bu kürü yapmak için 3-4 yemek kaşığı vazelin, 4 adet aspirinin tozu ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile iyice karıştırılır. Topuk güzelce yıkandıktan ve kurulandıktan sonra bu bölgeye sürülür. Akşam yatmadan önce uygularsanız 2-3 gün içerisinde olumlu sonuç alırsınız.

Zeytinyağı ile Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

Bu yöntem ise bitkisel tedavi uzmanı Pervin Bulgak’ın önerdiği topuk çatlaklarını geçiren kür tarifidir. Bu kür için 2 yemek kaşığı zeytinyağı, rendelenmiş limon kabukları ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırılır. Sonra temizlenmiş ve kurulanmış topuğa uygulanır. Etrafı streç film ile sarıldıktan sonra 30 dakika bekletilir. Ardından ayak ılık suyla yıkanır ve nemlendirici krem sürülür.

İlginizi Çekebilir!

kş aylarında ciltte kuruma problemi

Kış Aylarında Ciltte Kuruma ve Kuruluğu Önleme Yolları

Kış mevsimi, cildin en çok yorulduğu mevsimlerden bir tanesidir. Cildin kendini toparlayabilmesi ise kişinin kişisel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.