Anasayfa / Moda / Moda Kavramına Farklı Bir Bakış Açısı
moda

Moda Kavramına Farklı Bir Bakış Açısı

Moda hayatımızın her evresinde kendisine yer edinmiş, sürekli zihnimizin bir köşesini işgal eden, gizemli bir kavramdır. Yıllar geçsede hala bu gizemi üstünde taşımakla beraber, biz insanları da peşinden sürüklemeyi başarabilen bir faktördür. Moda kavramını tam anlamıyla tanımlayabilmek adına, binlerce farklı düşünce ortaya atılmıştır. Çünkü herkesin bakış açısı farklı olduğundan, insanlar kendi bakış açılarıyla modayı anlamaya ve tanımlamaya çalışmaktadır. Bu durumun sonucunda da karşımıza binlerce farklı moda tanımı çıkmaktadır.

Ama görünmeyen yada başarılı bir şekilde saklanan modanın gerçek tanımı bambaşkadır. Modanın hayatımızın bir parçası haline gelmesinin başlıca sebebinin çıkış noktası olarak şunu söyleyebiliriz; modanın konusu ticaridir. Piyasada tutumluluğu sürekli kırmak, ayakta kalmak için zorunludur. Ayakta kalmak içinde bir maşa olarak kullanılan modanın en büyük yardımcısı da kitle iletişim araçlarıdır.

Şaşalı billboardlar, dergi kapakları ve mükemmel reklamlar… Bu araçlar modanın tüm kapılarını açıp insanı adım adım içine çeken etkenler haline gelmiştir. Misal A marka bir telefonun bilmem kaçıncı serisi çıkacak. Telefonun çıkmasına daha belki 4-5 ay var fakat kişiler siparişi vermeye başlamışlar bile. Bir diğer bakış açısıyla yaklaşırsak, moda çeşitli ülkelerin marka şehirleriyle özdeşleştirilerek son tüketicilere empoze edilmektedir. Paris Moda Haftası, Milano Moda Haftası vs. diyerek insanları kendilerine çeken moda, adeta bir örümcek ağı durumuna gelmiş durumda. Bu ağın kapsamına giren insanların kazançları ne peki? Paralarını moda diyerek savurdukları binlerce saçma sapan eşya ve elbise.

Bir rüzgar var ve insanları peşine takıp esmeye devam ediyor. İnsanlarda bu rüzgara kapılmaktan kendilerini alamadıkları gibi, yapılan hipnozun da farkında değiller tabi. Moda denilince akla bayanlar gelir, sanki moda sadece giyimden, kuşamdan, süsten ibaretmiş gibi. Son model arabaların arkasında koşan erkekler modanın birer parçası olmuyorlar mı? Biraz kapsamlı bakınca görünen şudur ki moda, kadın erkek ayrımına tabi değil yada yakışanı giymek eldekiyle farklılık yaratmak hiç değil. Moda ne kadar paran varsa o kadar harcamak, son çıkan gözde ürünleri almak, kredi kartlarının limitlerini zorlamak anlamında. Tabi doğrusu buysa…

İlginizi Çekebilir!

2017 balık etli kadın modası

2017 Balık Etli Kadın Modası

Balık etli kadın olmak toplumumuzda olağan bir durum olsa da gerek medyada gerek sosyal ağlarda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.