Anasayfa / Sağlık / Dikkat Eksikliği ve Konsantrasyon Bozukluğu
konsantrasyon bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Konsantrasyon Bozukluğu

En çok gençleri etkileyen ve çoğu insan tarafından şikayet edilen konsantrasyon bozukluğu kişinin performansını ve başarısını olumsuz yönde etkiler. Yani o kişi yaptığı bir işe adapte olmakta zorlanır, ilerleyen dönemlerde bu durum kişiyi küçük çaplı bir bunalıma ve strese sürükleyebilir.

Konsantrasyon bozukluğuna neden olan etkenler nelerdir?

Özellikle uykusuzluk, düzensiz uykular, baş ağrısı, gürültülü ortamlar, fizyolojik yorgunluk, stres, yapılan işe karşı isteksizlik, hayalperest yapı gibi etkenler konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Eğer bu saydığımız etkenlerden bazıları sizde veya ortamda mevcutsa bir işe adapte olmanız hayli güçleşir.

Sorunu çözmek için neler yapabiliriz?

Eğer kişinin diğer sağlık sorunlarından kaynaklanan dikkat eksikliği varsa öncelikle bunların giderilmesi, sorunun çözülmesini kolaylaştıracaktır. Sonrasında kişi, nasıl daha rahat ediyorsa öyle bir ortamda olacak şekilde çevresini düzenlemesi gerekir. Yapılan işe karşı, kişinin yaklaşımı da dikkati etkileyen önemli unsurlardan biridir. Severek ve önemseyerek yapılan işlerde kişilerin motivasyonu yüksek olduğu için kişinin dikkatinin dağılması daha zor olmaktadır. Eğer yukarıdaki anlatılanları yaptığınızı düşündüğünüz halde sorununuz ortadan kalkmamışsa psikiyatriste danışmak sizin için faydalı olacaktır.

Öğrencilerde konsantrasyon bozukluğu…

Öğrenciler genellikle ders çalışırken dikkatimi bir türlü veremiyorum gibi şikayetlerle kendilerini savunurlar. Çevrede öğrencilerin dikkatini dağıtacak birçok etmen bulunmaktadır, cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi araçlar öğrencinin aklının bir köşesindeyken, öğrencinin tam anlamıyla dikkatini çalıştığı konuya verebilmesi mümkün değildir. Ayrıca öğrencinin çalışma ortamının da bu durum üzerindeki etkisi büyüktür. Ortamda ki dikkat dağıtan araç gereçler kaldırılarak öğrenciye sessiz bir ortam sağlanmalıdır.

Geçici konsantrasyon bozukluğu.

Kişi dikkatinin dağılmaması için, kendini denemesi, nelerden rahatsız oluyor, nerede rahat ediyor hepsini belirleyip ona göre bir ortam yaratması gerekir. Bunun dışında bazı dönemlerde geçici dikkat dağınıklığı durumu meydana gelebilir. Kişinin hasta olması, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi olumsuz durumlar kişide geçiçi dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu meydana getirebilir.

İnsanlar dikkat eksikliğini bir bahane olarak görürler ve çoğu zaman önemsemezler ama bu durum insanın bir işe yoğunlaşmasını engeller ve adapte olmasını zorlaştırır. Genellikle bu durumu yaratacak etkenlerden ortamdan uzaklaştırıldığında sorun kendiliğinden çözülür. Eğer kendi çabanızla durumu kontrol altına alamıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.