Anasayfa / Sağlık / Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneşin yavaş yavaş kendini gösterdiği Mayıs ayı içerisindeyiz. Kadınlar olarak hem kendimizi hemde çocuklarımızın hassas tenini güneşten korumak tabi ki bizim görevimiz. Bu yazımda, bize en çok iletilen sorulardan biri olan güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli konusuna değineceğim.

Güneş Kremi Alırken Mutlaka Etiketini Okuyun.

Bilinçsiz birçok kişi güneş kremini sadece koruma faktörüne bakarak alır. Özellikle yüzde kullanılacak güneş kremleri seçilirken daha dikkatli olunması gerekir. Güneş kreminin etiketini incelediğinizde bilmeniz gereken bazı kısaltmaları açıklamakla başlayalım.

SPF: Sun Protection Factor (güneş koruma faktörü) bu kısaltma hemen hemen bütün güneş kremlerinin üzerinde yer alır. 15 faktör, 30 faktör ve 50+ faktör şeklinde gruplandırılabilir. Bu koruma güneşten gelen mor ötesi UVB ışınlarını engelleme oranı olarak adlandırılabilir.

UVB: Özellikle derinin kızarmasına, yanmasına ve hücre yapısının bozulmasına neden olan mor ötesi (ultra viole) ışıma türüdür.

UVA: Derinin dış yüzeyinden daha alt katmanlara erişerek cildin daha hızlı yaşlanmasına ve kansere neden olan  mor ötesi (ultra viole) ışıma türüdür.

uv ışınlarının etkisi

Güneş kremi seçerken mutlaka UVB ve UVA koruyucular içeren geniş spektrumlu olanları tercih edin. Birçok güneş kremi sadece UVB koruma içerdiği unutulmamalıdır. Açık tenli bir kişi ise 30 faktör altı güneş kremi kullanmamalıdır.

Suya ve Tere Dayanıklılık

Güneş kremlerini yağlı ve yağsız olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Yağlı güneş kremleri cilde parlama ve yağlı bir his oluşturduğu için günlük kullanıma ve yüze uygun değildir. Yağlı kremlerin suda çözünmesi daha uzun süre olduğu için denize veya havuza girerken vücutta kullanılması daha uygun olacaktır.

Yağsız güneş kremleri ise gün içerisinde güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılır. Yağ oranı düşük ve su bazlı olduğu için yüzde daha az parlama yapar ve cildin nefes almasına engel olmaz. Bu güneş kremleri ise suya ve tere karşı dayanıklı olmadığı için gün içerisinde etkisini kaybettiği için arada yenilenmesi gerekir.

Güneş Kremlerinde Kullanılan Kimyasal Maddeler

Güneş kremleri her ne kadar cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korusa da içerisinde ulunan birçok kimyasal madde deri tarafından emilir. Kremlerin içerisinde kullanılan bazı kimyasal maddeler aşağıdaki gibidir.

Kimyasal Absorbe Edici Koruma
Aminobenzoic acid (PABA) UVB
Avobenzone UVA1
Cinoxate UVB
Dioxybenzone UVB, UVA2
Ecamsule (Mexoryl SX) UVA2
Ensulizole (Phenylbenzimiazole Sulfonic Acid) UVB
Homosalate UVB
Meradimate (Menthyl Anthranilate) UVA2
Octocrylene UVB
Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate) UVB
Octisalate ( Octyl Salicylate) UVB
Oxybenzone UVB, UVA2
Padimate O UVB
Sulisobenzone UVB, UVA2
Trolamine Salicylate UVB
Mineral bazlı koruyucular  
Titanium Dioxide UVB, UVA2
Zinc Oxide UVB,UVA2, UVA1

Güneş kremi seçimi yaparken hangi kimyasal maddelerin ne tür yan etkileri ve zararları bulunduğu detaylı olarak incelenmelidir. Elimden geldiğince marka ismi vermeden güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara değinmeye çalıştım. Yine de siz siz olun yoğun güneşli günlerde saat 10 ile 16 arasında güneşe uzun süre maruz kalmayın. Hiçbir güneş kremi sizi %100 korumaz.

Sağlıklı ve mutlu bir yaz geçirmeniz dileğimle.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.