Anasayfa / Sağlık / Kadınlarda Regl (Adet) Dönemi Ağrıları ve Çözüm Yolları
adet ağrısı

Kadınlarda Regl (Adet) Dönemi Ağrıları ve Çözüm Yolları

Özellikle yaşı genç olan kadınlarda regl dönemi ağrılı ve sancılı geçebilmektedir. Bu sancıların pek çok nedeni olmakla birlikte genellikle tedavi mümkün olmamaktadır. Ancak ilaçla ve doğal bitkisel yöntemlerle ağrıların en aza indirgenmesi sağlanabilir.

Regl Ağrısı Neden Olur?

Adet ağrılarının en temel oluşma nedeni bu dönemde rahimde oluşan kasılmalardır. Bu kasılmalar esnasında rahimde salgılanan prostaglandinler adıyla bilinen kimyasal madde, rahim kasılmalarının şiddetini daha da arttırır ve bu kasılmalar ağrıya ve sancılara neden olur. Genel olarak regl döneminden iki gün önce başlayan ve tüm regl boyunca devam eden bu ağrılar,  başka bir hastalıkla tetiklenmediği sürece korkulmasına gerek yoktur.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl ağrılarının geçebilmesi için doktorlar genel olarak nonsteroid anti-inflematuar ilaçlar önermektedir. Bir tür ağrı kesici olan bu tip ilaçlar çok şiddetli ağrılara etki etmekte zorlandıklarından dolayı, ağrı şiddetlenirse güçlü ağrı kesicilere başvurmak gerekebilmektedir.

Çok şiddetli regl ağrılarının tedavisi için doğum kontrol hapları da kullanılmaktadır. Ancak doğum kontrol hapları doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu haplar rahim duvarını incelterek prostaglandin kimyasalının salgılanma miktarını azalttığından dolayı regl döneminde oluşan şiddetli ağrıların oluşmasını engellemektedir.

Adet Ağrılarını Azaltacak Bitkisel Yöntemler

Her derde deva olan bitkisel yöntemler regl ağrılarının azaltılması için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilen karışık bitki çayı da regl sancılarını dindirmeye yönelik bitkisel bir yöntemdir. Bu yöntem her biri ayrı ayrı regl ağrılarını azaltan civanperçemi, aslanpençesi, çobançantası ve adaçayı bitkileri karıştırılarak demlenmesi ve içine 1 çay kaşığı bal katılarak içilmesi şeklinde uygulanır.

Bir diğer bitkisel çözüm ise, soğan suyudur. Rahim üzerindeki olumsuzlukları azaltan soğan suyu, sadece regl süresince değil öncesinde tüketildiğinde regl döneminin sancısız geçilmesi sağlanmaktadır. 1 adet soğanın elle parçalanması ve 1 litre su ile karıştırılarak günde 2 bardak tüketilmesi ile oluşan soğan suyu, 15 günlük kürler halinde uygulanmalıdır.

Ağrı kesici etkisi ile de bilinen safranı 1 fincan suyun içerisine atıp kaynatmak ve daha sonra bu çayı içmek de regl sancılarının geçmesi için oldukça fayda sağlamaktadır.

Regl Ağrılarına Karşı Neler Yapılabilir?

Tüm ilaçlar ve bitkisel yöntemler dışında normal hayat düzenince yapılacak birkaç ufak değişiklikle regl ağrılarında azalma gözlemlenmesi mümkündür.

  • Sancılı regl dönemi riskini arttıran sigara, alkol ve kafeinden uzak durmak regl ağrılarının şiddetlenmesini engelleyecektir. Aynı zamanda normal zamanda yapılan egzersizlerin yanı sıra, regl döneminde de en azından hafif tempo ile yürüyüş yapmak regl ağrıları üzerinde mucizevî bir etkiye sahiptir.
  • Herkes tarafından bilinen sıcak su torbası ile karnı ve ayakları ısıtmak da regl sancılarını geçirmede uygulanan en etkili yöntemler arasındadır. Sıcak suyla alınan bir banyoda oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Ağrıların artmasına neden olan stresten uzak durmak, karnın alt bölgesine hafifçe yapılan masaj, E vitamini, magnezyum, B1 ve B6 vitaminlerini tüketmek de regl ağrılarını azaltacak yöntemler arasında sayılmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.