Anasayfa / Sağlık / Kafa Derisinde Karıncalanma, Uyuşma Sorunu ve Nedenleri
kafa derisinde karıncalanma

Kafa Derisinde Karıncalanma, Uyuşma Sorunu ve Nedenleri

Kafa derisinde karıncalanma veya uyuşma hissi, başın tamamında veya belli bir bölgesinde rahatsız edici şekilde deneyimlenen bir sorundur. Bazı kişilerde ara sıra meydana gelen bu durum önemsenmez, bazen de nedeni tam olarak tespit edilemez. Kafa derisinde meydana gelen karıncalanma ve uyuşma probleminin tam olarak tespit edilebilmesi için tam teşekküllü bir hastanede gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Kafa Derisinde Karıncalanma ve Uyuşma Probleminin Nedenleri

Kafa derisinde meydana gelen bu rahatsızlığın başlıca sebeplerini inceleyelim. Ara sıra meydana gelen karıncalanma ve uyuşma hissi aşırı üzülme, stres, mutsuzluk, kaygı gibi sorunlarla birlikte gözlemlenmiştir. Bu durum psikolojik bir rahatsızlık olduğuna dair işaretler taşır. Özellikle anksiyete (endişe, kaygı, korku, gerilim, sıkıntı hali) bozukluğu olan hastalarda daha çok gözlemlenir. Belirtilen olumsuz durum ortadan kalktığında baştaki karıncalanma ve uyuşma hissi de yok olur.

Bununla birlikte sürekli ve belli bölgelerde meydana gelen karıncalanma ve uyuşma hissi sinirsel (nörolojik) bir problemin olduğunu gösterir. Böyle bir durumun ortaya çıkması sinirlerde meydana gelen basınç artışı, zedelenme, enfeksiyon sonrasında kendini gösterir. Kafa derisinde ki karıncalanma ve uyuşmanın sebebi sinirsel ise bunun nedeni aşağıdaki hastalıklardan biri olabilir.

  • Spinal disklere baskı sonucu sinir sıkışması
  • Baş ve boyun bölgesine alınan darpe sonucu sinirlerde zedelenme
  • Karpal tünel sendromu
  • Şeker (diyabet) hastalığı sonucu oluşan sinir hasarları
  • Zona hastalığı
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla meydana gelen sinir hasarları
  • Multiple sclerosis (MS) hastalığı

Kafa derisinde ki karıncalanma ve uyuşmanın sebebi kan akışında meydana gelen bir sorun ise bunun nedeni aşağıdaki hastalıklardan biri olabilir.

  • Baş bölgesine çeşitli nedenlerle yeterli kan akışının olmaması (damar sertliği veya damarlarda plak birikmesi)
  • Beyin kanaması
  • İnme (beyne giden kan akışının kesilmesi veya azalması sonucu)

Yukarda saydığımız nedenlerden başka eğer ilaç ve radyasyon tedavisi görüyorsanız bu tedavi ve ilaçların yan etkisi olarak kafa derisinde karıncalanma ve kaşıntı görülebilir. Ayrıca deride karıncalanma veya kaşıntı varsa bir cilt hastalığı seçeneği de göz ardı edilmemelidir.

Karıncalanma ve Uyuşma Probleminin Tedavisi

Kafa derisinde meydana gelen uyuşma ve karıncalanma sorunun tedavisi, yukarda saydığımız onlarca farklı nedene bağlı olarak değişeceği için uygulanacak tedavi yöntemi de buna bağlı olarak farklılık gösterir. Sorunun altında yatan asıl nedenin tam olarak tespit edilebilmesi için birçok tetkit yapılması gerekir. Bu nedenle böyle bir problem ortaya çıktığı anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.