Anasayfa / Sağlık / Karnın Sağ ve Sol Tarafındaki Ağrılar ve Nedenleri
karın ağrısı ve nedenleri

Karnın Sağ ve Sol Tarafındaki Ağrılar ve Nedenleri

Karnın sağ ve sol tarafındaki ağrılar kasık bölgesinden başlayarak göğsün altına kadar uzanan ağrıları ifade eder. Bu ağrıların bir veya birden fazla nedeni olabilir. Ancak kişinin kendi doktoru olması açısından ağrıları doğru adlandırması hem kendi işini hem de hastaneye gittiğinde teşhisin doğru konması açısından doktorun işini kolaylaştıracaktır. Karnın sağ ve sol bölgesinde görülen ağrılara, başka hangi şikâyetlerin de eşlik ettiği hastalığın adlandırılabilmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Karaciğer, safra kesesi ve apandisit bölgelerinde oluşabilecek rahatsızlıklar vücutta ağrıların oluşmasına neden olur. Bu organlarda görülen ağrılar kendini karın bölgesinde hissettirebilir. Bunların yanı sıra mide ya da bağırsaklardaki gazın neden olduğu ağrılar da karın bölgesinde önemli rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Karnın Sağ ve Sol Tarafında ki Ağrıların Nedenleri

Sağ taraftaki ağrılar genellikle karaciğer, apandisit, safra kesesi rahatsızlıklarını akla getirmelidir. Sol taraftaki ağrılar genellikle mide ve bağırsak kaynaklı görünse de iyi bir incelemeden sonra doğru teşhis konulabilir.

Safra kesesinde iltihaplanma, taşın bulunması gibi durumlarda karın bölgesinde çok şiddetli ağrılar yaşanabilir. Safra kesesi ağrılarının tipik özelliklerinin başında karında başlayan ağrıların sırt bölgesine doğru yayılmasıdır. Ayrıca hazım güçlükleri ve ağrıya eşlik eden mide bulantıları safra da oluşabilecek bir iltihaplanmaya işaret eder.

Apandisitte özellikle sağ tarafta gittikçe şiddetlenen bir ağrı söz konusudur. Ağrı mide bulantılarını da beraberinde getirebilir. Karın ağrılarında ağrı kesicileri başvurmamak hastalığın doğru ve zamanında teşhisi açısından önem taşımaktadır. Böbreklerde bulunan taş ya da kumun dökülmesine bağlı olarak çıkan ağrılar da oldukça şiddetlidir. Karın ağrısıyla birlikte belin arkasına vuran ağrıda idrarda zorlanma da görülebilir. Böyle bir durumda böbreklerde ya da idrar yollarında yaşanan bir sıkıntının olabileceği düşünülmelidir. İdrar yolarındaki iltihaplanma idrar yaptıktan sonra yanma hissine neden olur. Bu akıldan çıkarılmamalıdır.

Karnın özellikle sol tarafında midedeki sıkıntılardan kaynaklanan ağrılar görülebilir. Gastrit veya ülsere bağlı ağrılar, mide gazları, bağırsaklarda oluşan gazlar da karın ağrılarının önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Yine bayanlarda özellikle regl dönemlerinden önce görülen ağrılarda oldukça şiddetli seyredebilmektedir.

Ağrılarla İlgili Sitemizde ki Spesifik Konuları İnceleyebilirsiniz!

Karın ağrılarının neden kaynaklandığını doğru tespit etmek için mutlaka bir doktora başvurmak ve teşhisten sonra uygulanacak tedaviye devam etmek son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.