Anasayfa / Sağlık / Kayropraktik Tedavi Nedir?
kayropraktik tedavi nedir

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi bel, boyun ve omurga ağrıları için yapılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ameliyat gerektirmeyen ve bulaşma riski olmayan omurga hastalıklarında bu tedavi yöntemi sayesinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Dünya genelinde 89 ayrı ülkede kabul edilmiş olan kayropratik tedavi yöntemi, Türkiye’de yeni gelişmektedir. Adını yeni duyurduğu için hekimlik alanı çok geniş tutulmasa da kısa süre içerisinde hızla takip altına alınmıştır.

Tedavinin temel amacı insan doğasının kendi kendini iyileştirebileceğini ortaya koymaktır. Dolayısıyla kayropraktik tedavi yönteminde, doğal yollardan herhangi bir yabancı maddeye ihtiyaç duyulmadan tedavi olunabilmektedir.

Kayropraktik Tedavi Ne Demek?

Kayropraktik tedavisi, omurgada meydana gelen anormal eğrilikleri sinir sistemi üzerinde işlem yaparak iyileştirme yöntemidir. Beyinden başlayarak tüm vücudun çalışma düzeni üzerinde etkili olan sinir sistemi aynı zamanda omurga düzenini de etkileyen bir sistemdir.

Omurgada meydana gelen herhangi bir anormallik, beyinle iletişim kopukluğuna neden olmaktadır. Dolayısıyla sinirler görevini yerine getirememektedir. Kayropraktik tedavinin temelinde işlevini yerine getiremeyen sinirler yer almaktadır. Bu sinirlere kayropraktik tedavi ile müdahale edildiğinde rahatlıkla olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Tedavi sürecinde kişiye herhangi bir ameliyat veyahut uzun süreli etkili ilaç verilmemektedir. Kendi vücudunu kendinin tedavi etmesi sağlanmaktadır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kayropraktik tedavi, vücudun mekanik problemlerinin mekanik el hareketleri ile tedavi edilmesi olarak da bilinmektedir. Kelimenin Türkçeye çevrilmesi el ile uygulama şeklindedir. Dolayısıyla hastanın el ile iyileşmesi mümkün olmaktadır.

Kayropraktik tedavi sürecinde hastaya yapılan bir nevi parmak ve el hareketleri ile müdahaleleridir. Bölgesel sorunlara bağlı olarak değişen müdahalelerde iki parmak arasına alınan omurgada doğru hareketlerin yapılması önemlidir. Ayrıca avuç içi ile bastırarak omurgayı düzeltme çalışmaları da sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Doğru hareketleri yapan uzman biri, kişinin tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasını sağlayan en önemli etmendir.

Kayropraktik Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Kayropraktik tedavi sürecinin başlangıcı hastanın muayene edilmesidir. Hasta kontrol edildikten sonra birtakım nörolojik ve ortopedik testlerden geçirilmektedir. Asıl sorunun ne olduğunun anlaşılması bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

Hastanın probleminin ne olduğu netleştikten sonra zaman kaybedilmeden seanslar şeklinde tedaviye başlanmaktadır. Tedavi sürecinde hastanın omurgasıyla beraber psikolojik negatif enerjisinin de atılması sağlanmaktadır. Bu noktadan sonra hastanın kendini toparlaması, seanslara bağlı olarak ilerlemektedir.

Kimi hastalar birkaç seansta hastalığından kurtulabilirken kimilerinin tedavisi devamlılık göstermektedir.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanmaktadır?

Kayropraktik tedavinin merkezinde sinir sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle hastaların pek çoğu sinir sıkışması problemi nedeniyle tedaviyi kabul etmektedir. Sinir sıkışması bel ve boyun fıtığına neden olabilmektedir. Kontrollü bir uygulama ile birkaç seansta bu sorun çözümlenebilmektedir.

Kayropraktik tedavi uygulanan diğer hastalar kas, iskelet ve omurga sisteminden şikâyet etmektedirler. Biyomekanik sistemlerinde sorun olan hastalar, eğrilikler ve yanlış konumlandırmalar nedeniyle rahatça hareket edememektedirler. Bu sorunların kolay çözümü ise kayropraktik tedavidir. El eğitimi alan uzmanlar birkaç doğru noktaya uygulama yaparak hastalığınızın kaynağına inebilirler.

Kayropraktik Tedavi Psikolojik Rahatsızlıklar İçin Uygulanır mı?

Kayropraktik tedavi, psikolojik hastalıklar için de uygulanmaktadır fakat her hastalık bu çembere dâhil değildir. Nörolojik, psikolojik denge arasında sıkıntı yaşayan hastalar bu tedavi yöntemiyle iyileşmeyi denemektedir.

Gün içinde uyuyamama, fazlasıyla negatif enerji barındırma, gergin hissetme durumlarında istemeden de olsa vücut etkilenmektedir. Tüm gerginlik önce sinir sistemine daha sonra kaslara kadar ilerlemektedir. Bu nedenle bu gerginliği engelleyebilmek, sonuçlarını tedavi edebilmek adına kayropraktik tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

Vücudun bir bütün olduğunu dile getiren uzmanlar, kayropraktik tedavi yöntemi ile bu bütünlüğü kullanmaktadırlar. Uykusuzluk çeken kişiye, sinir sistemi müdahalesi yapılmakta ve sorun çözülmektedir. Dolayısıyla çok yönlü tedavi edildiği söylenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.