Anasayfa / Sağlık / Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi
kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk sokumu ağrısı, hafife alınabilecek bir ağrı değildir. Kişinin bel ve sırt sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu nedenle hafif bir incinme ve ağrıma da zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri

Kuyruk sokumu ağrısının temel nedeni bel ve bacak bölgesinde ki zorlanmalardır. Zorlama herhangi bir eşyayı kaldırmak veyahut itmekten kaynaklanmış olabilir. Bununla beraber uzun süre, ağır bir eşyayı taşımanız da kuyruk sokumu ağrısına neden olabilmektedir.

Kuyruk sokumu bölgesinde oluşan ağrının bir başka nedeni incinme olabilir. Kuyruk sokumu ters bir hareket yaptığınızda kolayca incinen bölgelerden bir tanesidir. Bunun yanında kayıp düştüğünüzde kalça üstü oturursanız kuyruk sokumunuzun ciddi manada zarar gördüğünü fark edebilirsiniz. Düşmenin etkisi uzun süre ağrı olarak kendini gösterecektir.

Aşırı Baskı Kuyruk Sokumu Ağrısına Neden Olur mu?

Kuyruk sokumu, oturma pozisyonunda ağırlığın merkez noktasıdır. Bu nedenle aralıksız şekilde oturmanız, kuyruk sokumunuzda ağrımalara neden olabilmektedir. Bunun yanında uzun süre dik pozisyonda, yatay pozisyonda sabit kalmak da kuyruk sokumu ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Uzun mesafede araç kullanmak, yatalak hasta olup uzunca bir süre kuyruk kemiğine yüklenmek, aşırı baskı ile kuyruk sokumu ağrısına neden olmaktadır.

Fazla Kilolar Kuyruk Sokumu Ağrısına Neden Olur mu?

Kuyruk sokumu ağrılarına neden olan etkenlerden bir başkası fazla kilolardır. Kişide normalden daha fazla, obizeteye yakın bir kilo problemi varsa kuyruk sokumu ağrısı kendini gösterecektir.

Fazla kiloları olan kişilerin bel kemiğine olan baskıları artış göstermektedir. Dolayısıyla kemiğin yavaş yavaş artış gösteren bir ağrısı olabilmektedir. Kilosu fazla olduğu için kuyruk sokumu ağrısı yaşayanlar, zamanlarının çoğunu oturarak veyahut yatarak geçirirler. Bu şekilde çok daha rahat hissederler.

Kemik Kanseri ve Tümör Kuyruk Sokumu Ağrısına Neden Olur mu?

Kemik kanseri, vücudun hangi noktasında mevcut olursa olsun kuyruk sokumunda ağrıya neden olmaktadır. Tüm vücudun kemik sisteminde korkunç bir ağrı kendini hissettirmektedir. Kuyruk sokumu kemiği de aynı ağrının hissedildiği noktalar arasında yer almaktadır.

Kuyruk kemiğinin ağrıma nedenlerinden bir diğeri tümördür. Çok nadir görülen ancak görüldüğünde kuyruk kemiği ağrısına neden olan tümör, hastaların uzun süre sıkıntı yaşamasına neden olan bir problemdir. Tümörün tedavisi mümkün olmadıkça ağrının azalması da mümkün olmamaktadır.

Sinir Sıkışması Kuyruk Sokumu Ağrısına Neden Olur mu?

Omurga sinirlerinde mevcut olan baskı, sinir sıkışmasının bir işaretidir. Baskının yaratmış olduğu ağrı ve uyarı ise kuyruk sokumuna kadar kendini hissettirmektedir. Omurga sinirlerinde sıkışma olduğunda kuyruk sokumu ağrısı kendini göstermektedir.

Sinir sıkışması kuyruk sokumundan başlayarak ayak parmaklarına kadar etkisini hissettiren bir problemdir. Bu bölgede ağrı olduğunda nedenler arasında sinir sıkışmasını da düşünebilirsiniz.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Kuyruk sokumu bölgenizde ağrı olduğunda zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Teşhisin hemen arkasından doktor ilaç uygulaması başlatacaktır. Başlayan ilaç uygulamasında önemli olan ağrıları azaltmaktır. Ağrıya neden olan temel sorun çözümlendiğinde kuyruk sokumu ağrısı son bulacaktır.

Tedavi boyunca ağrıyan bölgeye sıcak kompres yapılması, doğru pozisyonda oturulması gerekmektedir. Yastık veyahut minder desteği ile ağrının hafifletilmesi önemlidir. İlerleme durumunda ise doktorların önerisi fizik tedavi olacaktır. Fizik tedavi yüksek oranda olumlu sonuç alınan bir tedavi yöntemidir.

İlginizi Çekebilir!

narın faydaları ve zararları

Narın Faydaları Ve Zararları

Temizlemek ve tek tek ayırmak her ne kadar zor olsa da narın faydaları saymakla bitmez. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.