Anasayfa / Sağlık / Meme Kanserinin Teşhisinde Elle Muayene Nasıl Yapılır?
meme sağlığı

Meme Kanserinin Teşhisinde Elle Muayene Nasıl Yapılır?

Kadınlarda elle yapılan düzenli meme muayenesi, meme kanserinin erken teşhis edilmesinde çok önemlidir. Muayene için en uygun zaman adet bittikten sonraki ilk on gündür.

Elle kontrolden önce gözlemleyerek kendinizi inceleyin, her kadın vücudunda ki küçük değişiklikleri bile dikkatle incelediğinde farkedebilir. Bu işlem için belden üstünüz çıplak olarak ayna karşısına geçin. Omuzlarınız dik, kollarınız iki yana serbest şekilde memelerinizi belirtiler yönünden inceleyin.

Peki memenizde önemli değişimler nelerdir?

  • Meme derisinde şişme, ödem, renk değişikliği, kalınlık
  • Meme başında kızarıklık, içe çökme, yara, kalınlık
  • Meme başlarının duruşunda farklılık
  • Meme şekillerinde bozukluk

Elle muayene nasıl yapılır?

Bunu yaparken sağ meme için sol el ,sol meme için sağ el kullanılmalıdır.

Sağ memenizi kontrol etmek için düz bir zemine uzanın. Başınızın altına bir yastık alın. Mümkünse çok yüksek ve çok alçak olmasın. Sağ omzunuzun altına katlanmış biçimde olan havluyu yerleştirin. Sağ kolunuzu yana uzatıp, sırtüstü düz bir şekilde uzanın. Sol elinizin orta üç parmağının uç ve iç kısımlarıyla meme başınızı muayene etmeye başlayın.

Önce meme başınızı hafifçe sıkın. Bu sırada önemli olan memenizden akıntı gelip gelmemesidir.

Sonraki aşama için üç parmağınız ile göğsünüze nazik bir şekilde bastırarak gezinin. Parmaklarınız düz ve hareketli olsun. İşleme meme başından başlayın ve bütün meme dokusunu dairesel hareketlerle gezinin. Kitle hissedilip hissedilmemesi çok önemlidir.

Daha sonra memenin en dış kısmını kontrol etmek için muayene ettiğimiz taraftaki kolu yani sağ kolu dirsekten bükerek başınızın üzerine koyun. Yine üç parmağınızı kullanarak memenin dış kısmını bastırarak muayene edin.

En son aşamada ise kol hala baş üzerinde olmak üzere üç parmağımızla memeden koltuk altına doğru uzanan kısmı da muayene ediniz.

Aynı işlemi diğer memenize de uygulayın. Memenizde sıra dışı bir sertlik, ödem, şişlik tespiti durumunda hemen doktorunuza başvurun. Tabi elinizle hissettiğiniz her sertlik kanser olduğunuz anlamına gelmediği için hemen telaşlanmayın.

Bu muayeneyi hangi yaşta olursanız olun her ay düzenli olarak yapın. Belki de ayda sadece on dakikanızı ayırarak çok üzüntülü geçecek günleri ve memenizin alınmasını önleyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.