Anasayfa / Sağlık / Narın Faydaları Ve Zararları
narın faydaları ve zararları

Narın Faydaları Ve Zararları

Temizlemek ve tek tek ayırmak her ne kadar zor olsa da narın faydaları saymakla bitmez. Sevilen meyvelerinden biri olan nar, insan doğası için şifa kaynağı kabul edilmektedir. Nar için dozunu bilip aşırıya kaçmadıktan sonra insan vücuduna çok yönlü fayda sağladığını söylemek doğru olacaktır.

Yeşil çay, portakal ve daha pek çok sağlıklı içecekten daha fazla antioksidan barındıran nar, vücudun kendini koruması, enerjik ve güçlü hissetmesi için tercih edilebilir bir meyvedir. Bunun yanında vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bir kısmını da karşılayabilecek içeriğe sahiptir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar, mide ve bağırsak hareketlerini destekleyen bir meyvedir. Bu nedenle nar mevsiminde kabızlık sorununa çözüm bulmak çok daha kolay olmaktadır. Arka arkaya 3-4 gün nar tükettiğinizde bağırsaklarınız yumuşayacak tuvalete çıkma düzeniniz istediğiniz gibi olacaktır.

Nar,  diş ve diş eti sağlığı için son derece önemli bir meyvedir. Özellikle diş eti iltihabı ve şişkinliklerine iyi gelmekte, ağız temizliğini sağlamaktadır. Bunlarla beraber dişlerde meydana gelen kanamalara da çözüm olmaktadır.

İdrar söktürücü bir meyve olan nar, toksin atımını kuvvetlendirmektedir. Vücudun iltihap biriktirmesine izin vermediği için arındırma görevi görmektedir. Bu sebeple enfeksiyon oluşumu tespit edildiğinde nar tüketiminin arttırılması gerekmektedir.

Cildin ışıldamasını ve pürüzsüz görünmesini sağlayan nar, akne tedavisi için de kullanılmaktadır. Üstelik cilt yaraları ve lekelerinin iyileşmesi için de etkili olduğu bilinmektedir.

Nar, bağışıklık sistemini güçlendirir.Nar, içinde bulunan antioksidan donanımı ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Çok sık hasta olanların düzenli olarak tüketmesi olumlu sonuç verecektir. Bilhassa mevsim geçişlerinde artan gribal enfeksiyonlar için nar tüketmek çok faydalıdır. Metabolizmanın olduğundan daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Nar, insan vücudundan artış gösteren kanserli hücrelerle savaşan bir meyvedir. Bu nedenle kansere karşı, kişinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak mevsiminde tüketilen nar, uzun süre vücudunuzun hastalanmasına engel olacaktır.

Nar, tansiyona iyi gelir. Tansiyon hastalarının tüketebileceği meyve sayısı sınırlıdır. Kendilerine iyi gelecek meyveleri yemeleri gerekir. Nar da bu meyveler arasında yer alır. Tansiyonu yüksek olan kişiler düzenli olarak nar tüketebilirler. Bu şekilde düşürme işlemi çok daha kısa sürecektir. Dikkat edilmesi gereken tansiyon düşükken yenilmemesidir. Düşük tansiyonla nar yemek daha fazla düşmesine neden olur.

Kolesterol ve kan şekerini dengeleyen nar, doğrudan kalp sağlığına etki etmektedir. Dolayısıyla tansiyonunuzun istediğiniz gibi düzenli seyretmesi, kalbinizin sağlıklı çalışabilmesi için nar tüketmelisiniz.

Nar, mide sorunlarını giderir. Nar yedikten sonra midenizin hafiflemesi, gaz ve yanma sorununun dağılması mümkündür. Midede meydana gelen reflü, gastrit, ülser gibi pek çok sorun nar sayesinde rahatlıkla hafiflemektedir. Bu nedenle nar suyu içebilir, taneleriyle beraber düzenli olarak nar tüketebilirsiniz.

Her gün bir bardak nar suyu içen kişinin mide yanmaları son bulacaktır. Taneleriyle beraber yendiğinde ise midede meydana gelen gaz sancıları son bulacaktır.

Narın Zararları Nelerdir?

Nar özellikle hamilelik sürecinde dengeli tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Hamile olan bayanların gün içinde bir bardaktan fazla nar suyu içmesi tehlikeli kabul edilmektedir.

Aşırı nar tüketimi ishal oluşumuna neden olmaktadır. Bununla beraber sindirim sisteminin rahatsızlığına sebebiyet vermektedir. Gün içinde birden fazla nar yiyenlerin bağırsakları kısa süre içerisinde iki katı performans sergilemektedir.

Midesi için nar tüketen kişilerin narı abartmadan yemesi daha faydalıdır. Büyük olan narlardan 2’den fazla yemek midede yanmaya neden olabilmektedir.

Fazla nar tüketilmesi kan basıncını düşürdüğü için zayıf bünyeye olumsuz etki etmektedir. Kişinin halsiz hissetmesini, baş dönmesi yaşamasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

kuyruk-sokumu-agrisi

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu kemiği, incinme ve zorlamalar nedeniyle vücudun sık ağrıyan bir bölgesinde bulunmaktadır. Fakat kuyruk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.